STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
WERSJA SKRÓCONA
W
Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Alicja Ulanecka Stomatologia i Chirurgia Stomatologiczna” Sp. z o.o. Ul. Mościckiego 14; 33-100 Tarnów, obowiązują standardy ochrony małoletnich. Standardy zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.)
Art. 22b: Obowiązujące w
Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Alicja Ulanecka Stomatologia i Chirurgia Stomatologiczna” Sp. z o.o. zobowiązuje się do szkoleń personelu dotyczących rozpoznawania i przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością seksualną wobec dzieci.
- Art. 22c: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Alicja Ulanecka Stomatologia i Chirurgia Stomatologiczna” Sp. z o.o. Ul. Mościckiego 14; 33-100 Tarnów zobowiązuje się do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym wobec małoletnich.
Postanowienia ogólne
- Obowiązek przestrzegania standardów spoczywa na każdym członku personelu oraz kierownictwie jednostki.
- Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich, personel i kierownictwo podejmuje działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich.
- Pracodawca będzie prowadził weryfikację kandydatów do pracy z dziećmi w myśl nowych przepisów.
- Każdy członek personelu ma obowiązek zapoznania się ze standardami. Potwierdzeniem zapoznania się ze standardami przez pracownika jest złożenie przez niego podpisu, poświadczającego, że zapoznał się, rozumie i będzie przestrzegał wszystkich procedur.
Bezpieczne relacje między małoletnim a personelem
Członkowie personelu oraz kierownictwo:
- traktują małoletnich z szacunkiem, zachowując w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb;
- dbają o przestrzeganie ich praw pacjenta; - respektują ich prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych;
- w miarę możliwości tłumaczą im podejmowane działania oraz dążą do uzyskania aprobaty na udzielane świadczenia zdrowotne;
- dają możliwość wyrażania przez małoletniego swojego zdania oraz zapewniają małoletniemu prawo do bycia wysłuchanym.
Składanie zawiadomień o przestępstwach na szkodę małoletniego:
- Każdy członek personelu, podejrzewający krzywdzenie dziecka, zgłasza niezwłocznie ten fakt kierownikowi jednostki.
- Kierownictwo jednostki dąży do niezwłocznego wyjaśnienia sprawy zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez członka personelu, podejmując wszelkie niezbędne działania. Podejmowane działania są dokumentowane.
- W przypadku podejrzenia, że popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego pacjenta zawiadamiana jest Policja.
- W przypadku podejrzenia, że życie lub zdrowie małoletniego pacjenta jest zagrożone z uwagi na stosowanie wobec niego przemocy domowej, personel jednostki niezwłocznie zgłasza ten fakt na Policję.
Monitorowanie stosowania Standardów,
przegląd i aktualizacja Standardów
Co najmniej raz na dwa lata przeprowadza się ocenę standardów w celu dostosowania do aktualnych potrzeb i przepisów.
Dodatkowe zagadnienia określone w Standardach:
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
Pamiętaj, że nie jesteś sam!
Jeśli doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego dziecka to natychmiast zwróć się o pomoc do rodziców bądź personelu NZOZ Alicja Ulanecka Stomatologia i Chirurgia Stomatologiczna Sp. z o.o.
Możesz też zadzwonić o pomoc:
- Ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002
- Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111
- Policja 112
|