Data publikacji: 4 listopada 2015
Autor: instytut.pl

Zastanawiasz się, czy zaawansowana technologicznie elektryczna szczoteczka na wystawie w gabinecie Twojego dentysty jest naprawdę lepsza niż zwykłe szczoteczki do zębów?

A co ze szczoteczką elektryczną działającą na baterie AA? Czym one wszystkie różnią się między sobą?
Eksperci twierdzą, że poza kwestiami takimi, jak indywidualna technika szczotkowania, częstotliwość i czas mycia zębów, rodzaj używanej szczoteczki bezpośrednio wpływa na skuteczność usuwania płytki nazębnej. Aby dobrać dla siebie właściwy rodzaj elektrycznej szczoteczki, pomocne jest zapoznanie się z dostępnymi rodzajami szczoteczek i zrozumienie występujących pomiędzy nimi różnic.

Poznaj trzy rodzaje szczoteczek do zębów
Na rynku są dostępne trzy rodzaje szczoteczek do zębów: zasilane elektrycznie (włączając w to soniczne), zwykłe manualne i zasilane bateryjnie.

Szczoteczka zasilana elektrycznie:
Szczoteczka do zębów zasilana elektrycznie, zwana także „elektryczną szczoteczką do zębów” jest podłączana do gniazdka elektrycznego w celu naładowania; jej rączka jest niewymienna, natomiast główkę wymienia się co trzy miesiące. Szczoteczki zasilane elektrycznie różnią się między sobą pod kątem stosowanych w nich technologii czyszczenia, takich jak oscylacyjno-rotacyjna (3D Cleaning Action – trójwymiarowe czyszczenie) lub soniczna.

Zwykła szczoteczka manualna:
W odróżnieniu od powyższych, zwykłe szczoteczki manualne to podstawowy rodzaj szczoteczki do zębów, który zapewne doskonale znasz, z plastikową rączką i nylonowymi włóknami rozmieszczonym w różnym układzie na główce. Jest to najpowszechniejszy rodzaj szczoteczki do zębów i nie wymaga żadnego źródła zasilania.

Szczoteczka do zębów zasilana bateryjnie:
Tym, którzy chcą skorzystać z niewielkiej dawki mocy, ale z rezerwą podchodzą do szczoteczek zasilanych elektrycznie, mogą spodobać się szczoteczki zasilane bateryjnie.
Podobnie jak szczoteczki zasilane elektrycznie, szczoteczki zasilane bateryjnie są czasami nazywane po prostu „szczoteczkami elektrycznymi”, ponieważ są zasilane bateriami AA. Wizualnie przypominają zwykłe szczoteczki manualne, ale ich działanie jest wzbogacone w wibracje, które wzmacniają efekt czyszczenia.

Poczuj różnicę w usuwaniu płytki nazębnej
Zgodnie z niezależnym badaniem opublikowanym w 2005 r. szczoteczki wykorzystujące ruch obrotowo-oscylacyjny usunęły więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukowały zapalenie dziąseł niż zwykłe szczoteczki manualne zarówno w krótko-, jak i długotrwałym użytkowaniu… Konsekwentnie, żaden inny model szczoteczek elektrycznych nie może się równać z powyższymi…” Oral-B stało się pionierem obrotowo-oscylacyjnej technologii, wprowadzając ją na rynek w 1991 roku i od tamtej pory na stałe stosując w asortymencie wysokiej jakości szczoteczek zasilanych elektrycznie.
Ostatnio technologia ta jest również wykorzystywana jako wariant produktów z niższej półki cenowej, takich jak Oral-B Vitality.

Ocena technologii i jej właściwości
Zasilane elektrycznie szczoteczki do zębów:
Ogólnie wyposażone w zaawansowaną technologię i posiadające wiele udogodnień, szczoteczki do zębów zasilane elektrycznie przynoszą wiele korzyści w dbaniu o zdrowie jamy ustnej.
Niektóre z nich pozwalają nawet poprawić nawyki w szczotkowaniu zębów.
Cechy wynikające z zaawansowanej technologii obejmują:

 • Liczne tryby szczotkowania wyspecjalizowane w szczotkowaniu zębów wrażliwych, wybielaniu zębów lub masowaniu dziąseł.
 • Czujniki nacisku sygnalizujące zbyt mocne szczotkowanie.
 • Timery rejestrujące długość szczotkowania każdej z ćwiartek jamy ustnej.
 • Cyfrowe wskaźniki przypominające o wymianie główki szczoteczki.
 • Technologię oscylacyjno-obrotową lub soniczną.
 • Kompatybilność różnorodnych główek szczoteczek umożliwia wybór preferowanego układu włókien.

Większość szczoteczek zasilanych elektrycznie jest również dostępna w wersjach z dodatkowymi akcesoriami, zwiększającymi wygodę używania szczoteczki, takimi jak uchwyt na główkę szczoteczki lub całą szczoteczkę, łazienkowe pojemniki do przechowywania i podróżne ładowarki.

Zwykła szczoteczka manualna:
O ile zwykłe szczoteczki do zębów nawet w najmniejszym stopniu nie przynoszą korzyści i nie posiadają udogodnień dostępnych w przypadku szczoteczek zasilanych elektrycznie, o tyle technologia zastosowana w projektowaniu ich główek, układu włókien i konstrukcji rączki może być w dosyć dużym stopniu zaawansowana, na przykład:

 • Włókna typu CrissCross, bardzo długie lub wielopoziomowe.
 • Polerowane lub zaokrąglone końcówki włókien.
 • Teksturowane włókna.
 • Wklęsłe włókna zwiększające efekt wybielania.
 • Ergonomicznie zaprojektowane rączki ze specjalnymi antypoślizgowymi nakładkami.
 • Główki szczoteczki stożkowe lub ustawione pod kątem.
 • Stymulatory dziąseł.
 • Nakładki do czyszczenia języka.

Szczoteczki zasilane bateryjnie:
O ile pod kątem funkcji przypominają zwykłe szczoteczki manualne, szczoteczki te dodatkowo wibrują, co wzmacnia ich działanie czyszczące. Poza właściwościami zwykłych szczoteczek manualnych, szczoteczki zasilane bateryjnie dodatkowo charakteryzują się:

 • Wbudowaną baterią AA, którą w niektórych modelach można wymieniać.
 • Przyciskiem ‘On/Off’ („Włącz/Wyłącz”) lub „+/-“ umieszczonym na rączce.
 • Włóknami lub rozdzielonymi główkami zaprojektowanymi specjalnie do pulsowania w rytm wibracji.
Modyfikowanie techniki szczotkowania
Właściwa technika szczotkowania różni się w zależności od używanych różnych typów szczoteczek do zębów. Zarówno zwykłe szczoteczki manualne, jak i szczoteczki zasilane bateryjnie, wymagają wykonania większości lub całej akcji szczotkowania, polegającej na poruszaniu szczoteczki do tyłu i do przodu wzdłuż obydwóch stron zębów i linii dziąseł.
W odróżnieniu od nich, szczoteczki zasilane elektrycznie same wykonują akcję szczotkowania, a Ty musisz jedynie prowadzić szczoteczkę wzdłuż wszystkich powierzchni.
Po zakosztowaniu tego doświadczenia wiele osób stwierdziło, że ta metoda szczotkowania jest łatwiejsza.

Zrozumienie wartości szczoteczek zasilanych elektrycznie
Szczoteczki zasilane elektrycznie mają zazwyczaj wyższą cenę niż szczoteczki na baterie lub manualne, ale można również znaleźć tańsze modele. Pamiętaj, że oferują one znacznie więcej korzyści dla zdrowia Twojej jamy ustnej i posiadają liczne udogodnienia. Zwykłe szczoteczki manualne są najtańsze i często są sprzedawane zarówno w opakowaniach zbiorczych, jak i pojedynczo. Szczoteczki zasilane bateryjnie są zazwyczaj nieznacznie droższe od zwykłych szczoteczek manualnych.

Wypróbowanie szczoteczki zasilanej elektrycznie
Zrozumiała jest chęć wypróbowania szczoteczki do zębów zasilanej elektrycznie przed pierwszym zakupem modelu o zaawansowanej technologii. O ile dentysta jest najlepszą osobą, która doradzi właściwy model, można także rozważyć zakup modelu w bardziej przystępnej cenie, z niższej półki cenowej. Są one idealne dla ludzi ciekawych, którzy są gotowi dać szansę szczoteczkom zasilanym elektrycznie, ale najpierw chcieliby przetestować ich działanie.